MAČKE - Prostovoljci pomagajo mačkam najti dom

Helena Levičnik Helena Levičnik  –  24. 06. 2022  –  Območje 1
MAČKE 1
MAČKE 1

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

Veterinarji in društva s področja zaščite živali v Sloveniji izpostavljajo problematiko na področju mačk. Teh je preveč, tudi ker čipiranje ni zakonsko obvezno. Mladim bo omogočen aktivni pristop k razreševanju družbene problematike. Pomemben je stik mladih z mačkami saj se s tem gradi njihov odnos do živali in krepi sočutje. Pomembno je, da je mladim omogočeno, da so v stiku z mačkami, tudi če jih doma ne morejo imeti. Naslavljam težavo iskanja primernih, odgovornih posvojiteljev mačk, saj je teh premalo. Občani so s tematiko pre-številčnosti mačk in odgovornega ravnanja z njimi slabše seznanjeni. Naslavljam težavo mačk, ki težje najdejo nov dom: črne, tigraste, stare več kot 5 let, tritačke, 2 mački v kompletu in podobne. Naslavljam pomanjkanje kvalitetnega prostovoljskega programa na področju mačk v Mariboru.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

1. Ozaveščanje o problematiki pre-številčnosti mačk bo potekalo na inovativen in odgovoren način. 2. Več mačk iz zavetišča, ki so težje posvojljive bo našlo nov dom. 3. Mladi prostovoljci se bodo okrepili za nadaljnje delovanje na tem področju. 4. Predlagam program Prostovoljstva za mlade na področju bivanja mačk. Bistvo je, da se bodo mladi lahko seznanili in udejstvovali na področju sobivanja z mačkami na poučen, inovativen in sproščujoč način, ki bo krepil njihove kompetence. 5. Občani Maribora se bodo seznanili s problematiko zato bodo rajši posvajali mačke iz zavetišča, kar bo ustvarilo prostor za sprejem druge mačke v zavetišče. 6. Mladi v osnovnih in srednjih šolah na območju Maribora bodo seznanjeni z odgovornim ravnanjem z mačkami.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

V Mariboru manjka program prostovoljstva, kamor bi se lahko vključile osebe, ki v svoj dom ne morejo sprejeti začasnih mačk ali pa so na njih alergični, pa bi še vseeno radi prispevali k razreševanju problematike. Prav tako manjka strokovna anaiza stanja (raziskava) na področju problematike s pre-številčnostjo mačk. Program bo tako zajemal 2 sklopa. SKLOP 1 Program prostovoljstva mladih na področju bivanja mačk bo izvedla mladinska organizacija ali drugi javni zavod, ki deluje v javnem interesu. Program bo trajal 2 leti, izvajal se bo tedensko in bo mladim omogočil kvalitetno preživljanje prostega časa, delovanje na področju zaščite mačk in raziskovanju tematike dobrobiti mačk. PROGRAM PROSTOVOLJSTVA: · šiviljske delavnice izdelave postelj in igrač za mačke, končni izdelki bodo donirani zavetišču, · mizarske delavnice izdelave mačjega drevesa ali podobnega kosa pohištva za mačke, končni izdelki bodo donirani zavetišču, · literarna delavnico pisanja kvalitetnih in kreativnih opisov mačk, · foto-delavnice, · 1- mesečna razstava fotografij mačk iz zavetišča v razstavnem prostoru in/ali na prostem · začasna postavitev foto-ozadja (foto točke) za obeležitev dneva, povezanega z mačkami, · ustvarjanje elektronskega priročnika za ljudi, ki se odločijo, da bodo v svoj dom začasno sprejeli odraslo mačko. Glavni rezultat prvega leta prostovoljstva bo izvedena razstava fotografij mačk, ki že dolgo čakajo na svoj dom v zavetišču. V fotografiranje bodo vključeni izdelki šiviljskih in mizarskih delavnic. Na literarni delavnici bodo pripravljeni kvalitetni opisi mačk na fotografijah, dodano bo informativno besedilo, ki osvešča o odgovornem lastništvu mačke. V drugem letu pa bo razstava potovala po osnovnih in srednjih šolah občine Maribor. Glavni rezultat drugega leta prostovoljstva bo elektronski priročnik za ljudi, ki se odločijo, da bodo v svoj dom začasno sprejeli odraslo mačko. SKLOP 2 RAZISKAVA Tematika pre-številčnosti mačk še ni bila ustrezno raziskana z vidika prijave na evropske razpise, opazno je pomankanje sistemskega pristopa. Za učinkovito ukrepanje je nujno, da relavantna institucija (inštituti, univerza ali podobno) izvede pregled strokovne literature kot tudi pregled trendov in smernic v Sloveniji in Evropi pri problematiki pre-številčnosti mačk in pregled primerov dobrih praks.

Kje konkretno naj bi se projekt izvajal?

Program Prostovoljstva za mlade na področju bivanja mačk se bo v večini izvajal v prostorih mladinske organizacije ali drugega javnega zavoda v javnem interesu. Posamezne delavnice se bodo izvajale v za to namenjenih prostorih zunaj mladinske organizacije (šiviljska in mizarska delavnica), fotografiranje mačk se bo izvajalo v Zavetišču Maribor, fotografska razstava se bo izvajala v razstavnem prostoru in/ali na prostem.

Kaj bi se po izvedbi projekta spremenilo, izboljšalo?

Več mačk iz zavetišča, ki težje najdejo dom bo posvojenih. Zavetišče bo dobilo donirano na delavnicah ustvarjeno opremo. Mladi prostovoljci bodo opolnomočeni za nadaljnje delovanje na področju zaščite mačk. Vključene organizacije bodo v praksi preizkusile nove pristope k obstoječim problematikam in bodo metode in načine izvajanja projekta lahko vključile v svoje nadaljnjo delovanje. Občani Maribora bodo ozaveščeni o problematiki in primernih možnostih razreševanja problematike. Mladi v osnovnih in srednjih šolah na območju Maribora bodo seznanjeni z odgovornim ravnanjem z mačkami.



Dokumenti (1)


Vrednost projekta: 19000 €



Nima definiranih mejnikov