Ta projekt ni bil izglasovan.

Izboljšanje kvalitete vode v drugem ribniku mestnega parka

TOMAŽ PODBEVŠEK TOMAŽ PODBEVŠEK  –  27. 06. 2022  –  Območje 2

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

Voda v drugem ribniku, ki predstavlja habitat za mnoge ribe, ptice, dvoživke in nevretenčarje, še posebej v toplejšem delu leta, je kemično in fizično obremenjena. Fontana sredi ribnika zagotavlja bogatenje vode s kisikom, ko je ribnik toplotno obremenjen. Vendar pa to zagotavlja zgolj izmenjavo kisika in ogljikovega dioksida, pregrevanje vode pa proces samo še otežuje. Ker je površina vode v ribniku le delno senčena, kjer rastejo drevesa ob vodi, vse to vodi v še dodatno pregrevanje ribnika. Pomanjkanje zasenčenja ribnika s pomočjo vodnih in obvodnih rastlin (kot so lokvanji, blatniki, vodne perunike, trstičje, roguzi itd.) kvaliteto vode v ribniku še dodatno obremenjuje. Zaradi podnebnih sprememb in posledično višjih temperatur ter pomanjkanja vode bo problematika kvalitete vode še naraščala. Tudi pretirano hranjenje vodnih ptic in rib vodi v zmanjšano kvaliteto vode, saj presežki hrane onesnažujejo ribnike. Ker so v poletnih mesecih samočististilni mehanizmi še dodatno okrnjeni/znižani, lahko tudi večkrat opazimo mrtve ribe.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Naš predlog je, da se ob obrežju na desni strani vzpostavi kanal, ob katerega in v katerega se nasadijo rastline s povečano čistilno funkcijo. Z vodno črpalko nižje plasti vode črpamo in usmerjamo po zasajenem kanalu, kjer rastline, med tem ko se voda pretaka po kanalu, odstranjujejo ne samo kemične spojine, ampak tudi fizične delce, ki povzročajo motno vodo, ter tudi enocelične alge, zaradi katerih je voda obarvana in ni bistra. To bi omogočilo boljše življenjske pogoje živalim, čistejšo vodo v ribniku in povečano biodiverziteto v kanalu tako rastlinskih kot živalskih vrst.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

Ob obrežju ribnika bi se ustvaril namenski kanal, preko katerega bi bila speljana ribniška voda. V in ob kanalu bi se zasadile rastline z višjo čistilno funkcijo vode.

Kje konkretno naj bi se projekt izvajal?

Na desnem obrežju drugega ribnika v mestnem parku.

Kaj bi se po izvedbi projekta spremenilo, izboljšalo?

Izboljšala bi se kemična in fizikalna kvaliteta vode. Zasajene rastline bi povečale biodiverziteto in bi pripomogle tudi k večji estetski vrednosti desnega obrežja ribnika. Ustvarjen habitat bi ponudil tudi nov prostor za živali.



Vrednost projekta: 25000 €

Skupna služba varstva okolja predlaga, da se v 1. fazi pripravi načrt za ekoremediacijske rešitve, nato pa v 2. fazi sledi izvedba. Predpogoj je izlov neavtohtonih rib.