Ta naložbeni projekt je bil označen kot neizvedljiv in ni dosegel faze glasovanja.
Projektni predlog ni izvedljiv, saj predlagana urbana oprema ni v skladu s katalogom urbane opreme na območju Mestne občine Maribor, ki je v pripravi.

Smetnjaki, ki govorijo "umazano"

Lelantos Lelantos  –  27. 06. 2022  –  Območje 2
streetpark-odpadkovy-kos-SANT-KSA2-08.jpg
streetpark-odpadkovy-kos-SANT-KSA2-08.jpg

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

V Mariboru je še vedno velika težava premalo mestnih košev, zraven tega pa je zaradi okoljske krize, ki se poglablja iz leta v leto, potreba po recikliranju toliko večja. Meščani tako velikokrat odpadek raje vržejo na tla, kot v koš, kjer pa se ti odpadki, kljub trudi komunalnih delavcev, v večini primerov znajdejo v naravi.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Predlagam, da se po vzrou Švedske, po mestu postavijo "govoreči" smetnjaki, ki bi Mariborčane in tudi turiste vzpodbudili, da odpadke odvržejo v smetnjak. Tako na primer v švedskem mestu Malmö, ki velja za eno najbolj zelenih mest na svetu, prebivalce na to, naj mečejo smeti v koš, opozarjajo nenavadni smetnjaki, in sicer takšni, ki govorijo opolzke besede. Vsakič, ko mimoidoči v smetnjak vrže papirček, ogorek ali kakšen drug odpadek, se zasliši zvočno sporočilo. Smetnjak se namreč zahvali, a z vzdihujočim, zapeljivim ženskim glasom in besedami, ki jih sicer lahko slišimo v filmih za odrasle. Kaj podobnega bi lahko naredili tudi pri nas, vendar s kakšnimi drugimi glasovnimi sporočili, ki bi opozarjala na to, da odpadki sodijo v koš in ne na tla.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

Sprva bi bilo potrebno izdelati posebne smetnjake, ki bi morali biti iz primernih materialov, zraven tega pa privlačni na izgled ter seveda opremljeni s tehnologijo, ki bi predvajala glasovna sporočila, ko bi se v koš odvrgel odpadek. Tako bi se lahko pri projektu povezali z mariborskimi dijaki ter študentu, ki bi smetnjake izdelali ter opremili s potrebno tehnologijo. Smetnjake bi nato umestili na zato predvidena mesta.

Kje konkretno naj bi se projekt izvajal?

Projekt bi se sprva izvajal v središču mesta, ob dobrem sprejetju občanov pa bi se lahko nato smetnjake postavilo tudi na druga mesta po Mariboru.

Kaj bi se po izvedbi projekta spremenilo, izboljšalo?

S projektom bi v mestu zmanjšali število odpadkov, poleg tega pa bi s že omenjenenimi koši občane ter turiste vzpodbudili, da raje odpadek odvržejo v koš kot na tla. Projetk pa ima tudi dolgoročni vpliv, seveda na zmanjševanje odpadkov v naravi in posledično skrb za okolje.