Ta naložbeni projekt je bil označen kot neizvedljiv in ni dosegel faze glasovanja.
Mestna občina Maribor pripravlja študijo in projekt postavitve sončnih elektrarn na javnih objektih

Pilotni projekt crowdfundane solarne elektrarne

Matic Primc Matic Primc  –  25. 06. 2022  –  Območje 4
Skupnostna elektrarna
Skupnostna elektrarna

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

Naša družba se mora zaradi okoljske krize, ke se bo s časom še zelo poslabšala od fosilnih goriv obrniti k obnovljivim virom energije. Le ta pa poteka pri nas veliko prepočasi. Z energetiko se tipično ukvarja država in občine zgodovinsko niso kaj veliko posegale na to področje, vendar se ta trend v zadnjih časih spreminja in nekatere občine v Sloveniji so že pričele s projekti solarizacije, ki jih izvajajo občine, vendar vanje vključujejo občane.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Predlagam, da MOM razvije pilotni model solarne elektrarne na kateri od javnih zgradb in sicer na način crowdfundanja, torej, da bi k investiranju povabili tudi občane. MOM bi tako dala na voljo streho in izvajala upravljanje, financiranje nakupa panelov in vgraditve pa bi primaknili občani, ki bi si svojo investicijo tudi povrnili in z njo tudi zaslužili, saj bi od elektrarne prejemali mesečne prejemke podobno, kot so se iz "prihrankov" povrnile investicije v drugo občinsko infrastrukturo. S sredstvi predvidenimi za ta projekt bi MOM raziskala obstoječe primere takšnih izvedb (Hrastnik, Nova Gorica, ...), osmislila model primeren za Maribor, pripravila pravno papirologijo in drugo potrebno dokumentacijo, ter izvedla obveščevalno kampanjo s katero bi k sodelovanju v smislu crowdfundanja privabila občane. Pilotni model bi vzpostavil prakso, ki bi jo lahko občina večkrat ponovila na vseh primernih objektih v prihodnjih letih. Pri crowdfundingu ni mišljeno, da bi se našel bogat občan, ki bi sam sfinanciral postavitev, ampak, da se vključi večje število občanov z morda navzgor omejenimi vložki, saj bi se tako širila zavest med vsemi občani in bi bilo izvajanje nadaljnih izvedb tako olajšano.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

Potrebno bi bilo preučiti obstoječe prakse takšnih projektov, najti primerno lokacijo na javni zgradbi, izbrati primerno pravno obliko, pripraviti vzorce pogodb, pripraviti potrebno dokumentacijo in pridobiti dovoljenja za izvedbo, izvesti obveščevalno kampanjo in projekt izvesti.

Kje konkretno naj bi se projekt izvajal?

Sama investicija, ki bi rezultirala iz projekta bi se izvedla na primerni strehi zgradbe v lasti MOM.

Kaj bi se po izvedbi projekta spremenilo, izboljšalo?

MOM bi izboljšala stopnjo uporabe obnovljivih virov, občani bi dobili priložnost, da zaslužijo, pričel pa bi se tudi trend pospešenega vlaganja v obnovljive vire energije, ki nas v bližnji prihodnosti neizogibno čaka.